هدفمند سازی یارانه ها برای امنیت غذا و تولید محصولات کشاورزی فراسرزمینی

اختصاص فقط ۲۰ % از یارانه های وارداتی محصولات کشاورزی به سرمایه گذاری های کشاورزی فراسرزمینی ، در کمتر از ۳ سال کشور را به خودکفائی واردات این محصولات می رساند .

بر اساس آمار رسمی و گزارش های مستند از مراجع دولتی ، در ۱۲ ماه گذشته علی رغم موانع بانکی و تخصیص ارز ، بیش از ۷ میلیارد دلار ارز با نرخ مبادله ای در اختیار واردکنندگان قرار گرفته است .

اگر نرخ ارز نیما را در این مدت یاد شده ملاحظه نمائیم ، میزان یارانه پرداختی به واردات این اقلام که بخشی از آن در حمایت از مصرف کننده و بخشی نیز تقویت کننده بنگاه های تولیدی خارجی بوده است رقمی بیش از ۳۷ هزار ریال به ازاء هر دلار می باشد .

با محاسبه این مبلغ پایه و میزان واردات ، رقم یارانه تخصیص شده عبارت خواهد بود از قریب به ۲۶ هزار میلیارد تومان  می باشد که اگر با نرخ بازار محاسبه شود رقمی بیش از ۲ برابر آن را شاهد خواهیم بود .

فقط با اختصاص ۵ هزار میلیارد تومان یعنی ۲۰ درصد از مبلغ نیمائی و به نرخ نیمائی ، میزان سرمایه گذاری فعالان ایرانی در کشاورزی فراسرزمینی به رقمی بیش از ۵۵۰ میلیون دلار خواهد رسید

البته این رقم شاید چند برابر کل سرمایه گذاری فعالان این حوزه در نزدیک به یک دهه فعالیت کشاورزی فراسرزمینی باشد ولی قابل مقایسه با سرمایه گذاری کشورهایی همچون چین  ، عربستان  ، هند ، کره جنوبی و سایر کشورهای بازار گردان محصولات کشاورزی نیست .

و در این برهه منتظر تنظیم و عملیاتی نمودن نقشه ره برای اجرای مصوبات دولت و اهداف کشاورزی فراسرزمینی باید بود .

دی ۱۲, ۱۳۹۷


نظرات بسته شده استاستفاده از کلیه مطالب پایگاه اطلاع رسانی علی رضوانی زاده با ذکر منبع بلامانع و در غیر این صورت مجاز نمی باشد.