برد زود هنگام روسیه از قمار نفتی ترامپ

با شروع زمزمه های آمریکا مبنی بر عدم تمدید معافیت تحریمی ۸ کشور که هنوز چند روزی بر تحقق آن باقی مانده ، روسیه هیچ گونه اظهار نظر رسمی را در این رابطه نداشته است .
موضع گیری چین و ترکیه ( رضایت به امتیازات دریافتی از . . . ) مبنی بر اجازه ندادن به یکجانبه گرائی و تعیین تکلیف آمریکائی ها برای منافع اقتصادی شان هرچند هزینه بر بوده ولی مقید بودن موقت را تا کنون داشته است .
سکوت پرمعنا و عدم اعلام نظر در صدور بیانیه رسمی روسیه در مقابل گردن کلفتی و زورگوئی بین المللی آمریکائی ها شاید در دراز مدت بر اعتبار بین المللی روسیه تاثیر منفی داشته باشد ولی توفیقات اقتصادی امروز ناشی از قیمت برابری روبل و دلار ، قطعا شیرین تر خواهد بود برای کرملین .
قدرت گرفتن روبل در ۱۵ روز گذشته در مقابل دلار ، حاصل فروش بیشتر روسیه با غیبت ایران در بازار نفت می باشد .
همسوئی روسیه با اسرائیل و عربستان در هدایت بازار نفت تا چه زمانی ادامه خواهد داشت و آیا امتیاز گیری بعدی روسیه و به عبارتی اخاذی ایشان از طرفین رقابت در این دور باطل ( ایران از یک سو و آمریکا ، عربستان و همراه های ایشان از سوی دیگر ) چه خواهد بود .
نکته مهم این است که در این ۲ هفته داغ رسانه ای #صادرات_صفر ، نرخ برابری روبل در مقابل دلار با ۳ درصد تقویت به زیر ۶۴ از ۶۶ رسیده است و البته جهش ذخایر ارزی این کشور به ۴۷۵ میلیارد دلار نیز مزید بر علت می باشد .

رشد قدرت روبل در حالی اتفاق می افتد که با افزایش قیمت نفت جایگاه لیر ترکیه را به جهت وابستگی زیادی که به واردات نفت دارد بار دیگر تضعیف کرده است که البته ادامه روند تورم بالای ۲۰ درصدی ترکیه علاوه بر وقایع نفتی ، فاصله گرفتن عثمانی ها از همسوئی با آمریکا در خرید S400 نیز مزید بر علت شده است .

البته باید توجه داشت که وطن پرستی و هوشمندی روس ها برای منافع ملی خودشان قابل تقدیر و ستودنی است .
#قمار_ترامپ
#دیپلماسی_هوشمند
#صادرات_صفر
علی رضوانی زاده

اردیبهشت ۵, ۱۳۹۸


نظرات بسته شده استاستفاده از کلیه مطالب پایگاه اطلاع رسانی علی رضوانی زاده با ذکر منبع بلامانع و در غیر این صورت مجاز نمی باشد.