آیا امیدی به  عبرت آموزی از شاهکارهای قبلی در موضوع  تکراری نرخ سوخت گرفته شده است ؟ تا موجب بهبود شرایط  اقتصادی  کشورگردد ؟

تصمیم یک شبه دولت در افزایش نرخ سوخت در شب میلاد پیامبر رحمت  ، شیرینی شب عید را کم اثر نمود .

و اما چه باید می شد و چه باید بشود تا این بیمار با ۴۰ سال جراحی بتواند به حیات خود ادامه دهد .

چه باید می شد ؟

کاش از ابتدای ربیع الاول دولت شرکت نفت را ملزم به تامین و پرداخت یارانه تعیین شده برای این ۶۰ میلیون نفری که هدف افزایش یارانه هستند می کرد و هر روز یک استان را مورد عنایت قرار می داد و از امروز با فرصت ۱۷ روزه شروع به افزایش قیمت سوخت از همان استان های پیشقدم را عملیاتی می نمود مانند رئیس جمهور نادان و بی اخلاق  ایالات متحده که هر اقدامی می خواهد بکند حتی بر علیه دشمن خود از ۳ ماه قبل تر این موضوع را اعلام می کند که یک شبه زمین گیر نشوند .

حالا این اتفاق نیافتاده است و شاید به جهت اینکه مردم اقدام به ذخیره سازی می نمودند و هزاران مشکلی که برای آن پیش می آمد ولی . . .

دولت و سازمان برنامه  بودجه چه باید بکند تا تلخی اقدام یک شبه به شیرینی ختم شود ؟؟؟؟

  • مبالغ و درآمد مازاد حاصل از افزایش قیمت بنزین در ۳ سبد مجزا با نسبت های منطقی و کارشناسی شده ( استماع نظرات کارشناسی بخش خصوصی ) واریز و با هدف کاهش فاصله طبقاتی در جامعه ، کاهش بیکاری و رونق تولید و توسعه زیرساخت ها سرمایه گذاری و هزینه شود .
  • سبد اول افزایش پرداخت به اقشار ضعیف و کم درآمد جامعه .
  • سبد دوم حمایت از تولید داخلی صادرات محور و نه مانع واردات که منجر به درآمدر های ارزی و ایجاد اشتغل می گردد .
  • سبد سوم سرمایه گذاری در توسعه زیرساخت های ارتباطی ، حمل و نقل ، خدمات درمانی و رفاهی ، آموزش های نوین و کاربردی و . . . .
  • میزان یارانه سوخت بر اساس خودرو اختصاص نیابد بلکه بر اساس شهروندان و جمعیت کشور که در اینصورت افراد مرفه امکان مصرف بیشتر را ندارند و امکان رعایت عدالت وجود خواهد داشت  .
  • دهک های تعیین شده برای دریافت ۵ برابری یارانه ( ۲۰۵ هزار تومان ) را در الویت اول قرار دهد چرا که آسیب پذیر ترین قشر هستند و برای این موضوع اطلاع رسانی شفاف و برخطی را انجام دهد به تفکیک استان ها .

نصب تابلو بزرگ در ورودی سازمان مدیریت و وب سایت آن که بصورت روزانه و ساعتی ، میزان ذخیره حاصل از افزایش قیمت را در نمودار نمایش می دهد و هم زمان  آمار خانوارهای  تحت پوشش را به تفکیک استان نمایش دهد تا اعتماد مردم برای این موضوع جلب شود که این افزایش منتهی به اختلاس های نجومی نمی گردد .

 

  • سهم بخش تولید را بر اساس تخصیص های منابع بصورت لحظه ای نمایش دهد و بصورت دقیق اعلام شود که در کدام استان و کدام واحد رونق تولید با یارانه تولید حاصل گردیده است ؟؟؟
  • مشخص شود چه بخشی از این یارانه های برای کاهش وابستگی دولت به گران فروشی های بعدی سرمایه گذاری می گردد تا از تصدی گری دولت کاسته شود و بخش خصوصی تقویت یابد .
  • چه بخشی از این منابع و درآمدهای گران فروشی صرف اصلاح شرایط کسب وکار می گردد تا رویه صدقه ای در یک برنامه ۲-۳ ساله به حداقل خود کاهش یابد ؟
  • برای شفافیت سازی این موضوع قوای قضائیه و مقننه چه اقدامی عملیاتی را سازمان دهی کرده اند ؟

علت اقدام به این شفاف سازی ها عدم اعتماد عمومی به آمار اعلامی از دستگاه های مختلف و موازی در دولت است . وقتی رئیس سازمان برنامه و بودجه میگوید ۱۸ میلیون خانوار یعنی بیش از ۶۰ درصد جمعیت و در آنار دیگر سازمان ها می بینیم که تعداد خانوار کل کشور ۲۷ میلیون خانوار است و ۶۰ درصد آن ۱۶ میلیون خانوار است ، صحت و رسیدن به هدف زیر سوال می رود که این ۲ میلیون خانوار . . . .  و چه اتفاق پنهانی می افتد .

آیا این حدود ۱۵ درصد کمیسیون و یا حق مدیریت است که قرار است جای دیگر . . . .  شود ؟

آبان ۲۴, ۱۳۹۸


نظرات بسته شده استاستفاده از کلیه مطالب پایگاه اطلاع رسانی علی رضوانی زاده با ذکر منبع بلامانع و در غیر این صورت مجاز نمی باشد.